Wybieramy bramę garażową – na co zwracać uwagę

brama garażowa zwijanaWybór odpowiedniej i dobrze dopasowanej do naszych potrzeb bramy, może oszczędzić nam wielu małych, dużych, a przede wszystkim uprzykrzających życie problemów.

Najpierw musimy zdecydować się na wymiary. By wjazd i wyjazd z garażu nie sprawiał nam kłopotów, optymalnie brama powinna mieć około dwóch metrów wysokości i 2,3 szerokości. Standardowo można kupić bramy dwuskrzydłowe (zwane rozwieralnymi, o wymiarach poszczególnych wrót: 1 do 1.5metra szerokości na 2 do 2.2metra wysokości), uchylne (3metry szerokości na 2.3metra wysokości), segmentowe (2 do 2.5 na 1.9 do 3metrów) oraz rolowane (różne rozmiary, do 11metrów szerokości i 9metrów wysokości). Istnieje również możliwość kupienia bramy o konkretnych wymiarach na zamówienie, wiąże się to jednak oczywiście z większymi kosztami.

Bramy dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób ich otwierania. Tradycyjnymi, lecz powoli odchodzącymi do lamusa przez ich niski komfort użycia, są bramy rozwieralne. Najczęściej dwuskrzydłowe i ręcznie otwierane. Potrzebują co najmniej tyle wolnej przestrzeni przed garażem ile wynosi szerokość otwartego skrzydła. Im większe i wyższe tym trudniej się je otwiera.

Bramy uchylne są najczęściej spotykanym rodzajem. Skrzydło, które podnoszone jest za pomocą sprężyn i kółek umocowanych na prowadnicach z boku bramy, chowa się pod sufitem. Dlatego też należy wygospodarować wolną przestrzeń tuż pod dachem, oraz umieścić oświetlenie czy inne akcesoria w odpowiednio wymierzonej odległości. Brama uchylna potrzebuje również około 50-100cm przed garażem do swobodnego otwierania.

W przypadku bram segmentowych, panelowe skrzydło dzięki prowadnicom chowa się pod sufitem lub na ścianie garażu, nie potrzebując żadnego dodatkowego miejsca do otwarcia. Sprawdza się więc w przypadku wjeżdżania do garażu prosto z ulicy czy krótkiego podjazdu. Tak jak przy użyciu bram uchylnych, potrzeba odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni pod sufitem na zamontowanie prowadnic.

Najmniej miejsca zajmują bramy rolowane. Wymagają jedynie odpowiedniej ilości przestrzeni na bęben, na który nawija się pancerz. W razie braku miejsca w garażu, można zamontować go w kasecie na zewnątrz. Jest idealnym rozwiązaniem w wypadku gdy nie ma miejsca na umieszczenie bram z prowadnicami sufitowymi.

brama garażowa zwijana (rolowana)

Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę by wybrać idealnie dopasowaną do naszych potrzeb bramę? Warto zdecydować się na wersję ocieplaną gdy cały garaż również jest ogrzewany lub kiedy przylega do pomieszczeń mieszkalnych. Izolacja pomaga w zachowaniu ciepła, ale również wycisza garaż. Najczęstszymi materiałami do ocieplania są pianki oraz styropian, ważne są również gumowe uszczelki chroniące pomieszczenie przed wiatrem i wilgocią.

brama garażowa ocieplana

Warto zainwestować w bramy z mechanizmem otwierającym na pilota (niektóre są już w nie wyposażone, do innych można go dokupić), szczególnie jeśli mamy mało miejsca na podjeździe lub gdy wjeżdżamy do garażu prosto z ulicy. Użytkowanie takiej bramy jest też po prostu dużo wygodniejsze. Jeśli garaż służy nam również jako składzik na narzędzia, drewno lub inne artykuły, których często potrzebujemy, można przemyśleć wybór bramy z dodatkowymi, mniejszymi drzwiami. Jeśli garaż nie ma zainstalowanego oświetlenia lub stoi w zaciemnionym miejscu, dobrym pomysłem będzie zakup bramy ze świetlikami, które wpuszczą do wnętrza trochę naturalnego światła. Decydując się na jakąkolwiek bramę warto zwrócić uwagę na długość gwarancji, dostępność części zapasowych i serwisu, co znacznie ułatwi nam życie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii czy usterek.

* Zdjęcia do artykułu pobrano ze strony www.orlita.pl/bramy-segmentowe-garazowe/

Dodaj komentarz